Zarząd KNSP 2016/2017

KOŁO NAUKOWE STUDENTÓW PSYCHOLOGII UKSW
ul.Wóycickiego 1/3, bud. 14
01-938 Warszawa
pokój 1427
e-mail: knsp@uksw.edu.pl
www.facebook.com/psychologiaUKSW
ZARZĄD 2016/2017
 
Prezes: Karolina Rymarczyk
Sekretarz: Ewa Gołębiewska
NASZE WYDARZENIA
CZERWIEC 2017  

Wizyta w WIMLu

 

Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej otworzył przed nami swoje drzwi, abyśmy mogli zobaczyć  jak przebiegają badania kandydatów na pilotów.  Zobaczyliśmy pracownię widzenia nocnego, komory niskich ciśnień i temperatur oraz sławną wirówkę przeciążeniową, która bada reakcje kandydatów na zmiany przeciążeń podczas lotów.  Nie mogło także zabraknąć wizyty w Zakładzie Psychologii WIML, gdzie dowiedzieliśmy się jak przebiega dokładna procedura badań psychologicznych kandydatów.

Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej

MAJ 2017  

Konferencja "Zabawa"

 

Sekcja Psychologii Ewolucyjnej DARWIN brała udział w VII Ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Zabawa – wokół wpływu społecznego”, która odbyła się w dniach 19-20 maja 2017 r. w Lublinie. W trakcie konferencji zostały zaprezentowane wyniki badań przeprowadzonych przez członków sekcji w próbie ogólnej o liczebności 166 osób. Ramą teoretyczną badań była relacja łącząca teorię strategii seksualnych Bussa i Schmitta oraz sześcioczynnikowy model osobowości HEXACO autorstwa Aschtona i Lee. Zgromadzone dane wprowadzają nową perspektywę w aspekcie doboru partnera oraz roli, jaką w tym procesie odgrywa osobowość.

Sekcja Psychologii Ewolucyjnej "DARWIN"

Tydzień Rozwoju 2.0.

Rekrutacja pod lupą – spojrzenie kandydata vs. rekrutera

 

„Rekrutacja pod lupą – spojrzenie kandydata vs. rekrutera” – to temat naszego czwartego i ostatniego wydarzenia organizowanego w ramach Tygodnia Rozwoju 2.0. Na warsztacie Panie z firmy Maspex: Pamela Woźniak i Agnieszka Bugajewska pokazały, że kandydata i rekrutera łączy wspólny cel. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wygląda koordynacja procesów rekrutacyjnych. Ponadto, prowadzące zaprezentowały metody rekrutacji oraz wyjaśniły, czym jest sesja Assessment Center.

Sekcja Osobistego Rozwoju

Tydzień Rozwoju 2.0.

Asertywność na co dzień… czy tylko od święta?

 

„Asertywność na co dzień… czy tylko od święta?” -  tak nazywało się trzecie wydarzenie z Tygodnia Rozwoju 2.0. Nasz prelegent – Pan Krzysztof Błażejewski przedstawił nam, jak w kontaktach z innymi określać swoje prawa i granice. Nasi słuchacze dowiedzieli się, że asertywność jest umiejętnością uniwersalną, nabytą oraz zmienną.

Sekcja Osobistego Rozwoju

Tydzień Rozwoju 2.0.

Wymówki a prokrastynacja

 

Drugiego dnia naszego Tygodnia Rozwoju 2.0 odbył się wykład pt. „Wymówki a prokrastynacja”, który poprowadził Pan Włodzimierz Włodarski. Uczestnicy dowiedzieli się jak zarządzać swoim czasem, jak wzmocnić swoją samodyscyplinę oraz jak pozbyć się niechcianego nawyku, jakim jest prokrastynacja.

Sekcja Osobistego Rozwoju

Tydzień Rozwoju 2.0.

Jak rozpoznać kłamcę?

 

„Jak rozpoznać kłamcę?” – to było pierwsze wydarzenie zorganizowane w ramach Tygodnia Rozwoju 2.0. Nasz prelegent – Pan Grzegorz Załuski pokazał, jak umiejętnie obserwować rozmówców od stóp do głów oraz jak wywierać doskonałe pierwsze wrażenie na innych, by  pokazać pewność siebie i charyzmę. Oprócz tego, uczestnicy wykładu przeanalizowali kilka przykładów znanych osób przyłapanych na kłamstwie.

Sekcja Osobistego Rozwoju

Poznaj swoją inteligencję emocjonalną

„Poznaj swoją inteligencję emocjonalną” – tak nosił nazwę warsztat, który przeprowadzili u nas członkowie PSSiAPu (Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii w Warszawie) – Aleksandra Kurowska i Wojciech Pietrzak. Prowadzący przedstawili nam, czym jest inteligencja emocjonalna oraz dlaczego jest tak ważna w naszym życiu. Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się, jak budować samoświadomość emocjonalną, jak radzić sobie z silnymi emocjami oraz poznali ćwiczenia mające na celu rozwijanie kompetencji emocjonalnych.

Sekcja Osobistego Rozwoju

Wyzwania psychologa w ośrodku o profilu psychiatrycznym

 

11.05.2017 r. w naszym Instytucie odbyło się spotkanie z psychologiem, mgr Przemysławem Mientkiewiczem, pracującym w Domu Pomocy Społecznej "Leśny", w ośrodku o profilu psychiatrycznym. Była to okazja do posłuchania o doświadczeniach psychologa w pracy z osobami przewlekle chorymi psychicznie. Przemek, na przykładach mieszkańców z ośrodka, opowiadał o specyfice miejsca, charakterze swojej pracy i wyzwaniach przed jakimi staje na co dzień.

Koło Naukowe Studentów Psychologii UKSW

Zaburzenia rozwoju płciowego

 

Wykład dotykał problematyki zaburzeń rozwoju płciowego. Poznaliśmy biologiczne mechanizmy powstawania płci oraz możliwe komplikacje tych procesów. Przegląd badań pokazał aktualny stan wiedzy na ten temat, nie zabrakło też wielu ciekawych przykładów z pracy zawodowej prelegentki oraz perspektyw, jakie otwiera ten temat dla psychologów.

Sekcja Seksuologiczna "LIBIDO"

KWIECIEŃ 2017  

Kontrola stresu

 

Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej prowadziła warsztaty dotykające problematyki stresu. Uczniowie dowiedzieli się jak radzić sobie ze stresem na co dzień, poznali różne metody opanowywania zbyt silnych emocji oraz sposoby skutecznego zarządzania czasem. Dzięki technikom radzenia sobie z sytuacjami stresowymi uczestnicy warsztatu zyskali większą świadomość tego, co wywołuje u nich napięcia i jak mogą sobie z nimi radzić. Uczniowie stwierdzili, że praktyczna wiedza, którą zyskali przyda się im w szkolnych zmaganiach. My cieszymy się zatem, że pokazaliśmy im rożne sposoby radzenia sobie z trudną codziennością.

Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej

Mnemotechniki, techniki pamięciowe - Piknik Psychologiczny

 

Tym razem członkowie SORu wcielili się w role prowadzących. Miałyśmy okazję przeprowadzić warsztaty dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr LXIV im. S.I. Witkiewicza w Warszawie. Jak wiadomo, w szkole trzeba dużo się uczyć, a co za tym idzie - dużo zapamiętywać. Przedstawiłyśmy sposoby, które pomogą w sytuacji, gdy ogromna ilość materiału jest do przyswojenia. Zaprezentowałyśmy mnemotechniki, które pomagają zapamiętywać efektywnie i które sprawiają, że nauka zamiast przykrym obowiązkiem staje się przyjemnością.

Sekcja Osobistego Rozwoju

Mózg, czyli co nam w głowie siedzi - Piknik Psychologiczny

 

Tym razem przygotowaliśmy dla studentów warsztaty dotyczące budowy i funkcji mózgu. Skąd biorą się niektóre zaburzenia i jak działa nasz mózg? Na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć naszym uczestnikom.

Sekcja Psychologii Klinicznej

Piknik Psychologiczny

 

Cykliczna impreza organizowana przez Koło Naukowe Studentów Psychologii. W roku akademickim 2016/2017 piknik był zorganizowany w LXIV Liceum Ogólnokształcącym im. St. I. Witkiewicza w Warszawie. Każda z sekcji przygotowała 3-godzinny warsztat dla uczniów II klas liceum. Warsztaty dotyczyły: motywacji, technik zapamiętywania, zaburzeń osobowości, samopoznania, radzenia sobie ze stresem, funkcjonowania mózgu.

Koło Naukowe Studentów Psychologii UKSW

Konferencja w Dęblinie

 

13 kwietnia studentki z Sekcji Psychologii Lotniczej i Kosmicznej reprezentowały UKSW na III Interdyscyplinarnej Konferencji Kół Naukowych "Ekstremalne Środowisko Pracy Pilota. Marta Bryzek i Izabela Huczewska wygłosiły referat pt. Uwarunkowania skłonności do ryzyka w zawodach lotniczych. Konferencja była bogatym doświadczeniem naukowym, a ponadto szansą na rozszerzenie współpracy z dęblińskim Kołem Naukowym Psychofizjologicznego Przygotowania do Lotów.

Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej 

Oko w oko z… neuronauką

 

Troje Studentów naszej sekcji zaprezentowało wyniki badań dotyczące roli neuroafektywnych systemów emocjonalnych w kształtowaniu się osobowości. Dumnie reprezentując KNSP uzyskali nagrodę publiczności oraz najlepszego wystąpienia.

Sekcja Psychologii Klinicznej

Praca w HR - rzeczywistość

 

Spotkanie z pracownikami HRu pracującymi dla HCC - Human Capital Consulting, absolwentkami Instytutu Psychologii UKSW. Zaproszone Panie przeprowadziły spotkanie, na którym przedstawiły realia i perspektywy pracy w HR, zarówno korporacyjnych jak i tych należących do niezależnych firm consultingowych. Na zakończenie dostaliśmy porady jak napisać profesjonalne CV oraz jak skutecznie aplikować o praktyki i o pracę.

Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej

Jak przeszłość wpływa na Twoje dzisiejsze życie?

 

Warsztat Macieja Gierasimiuka był kontynuacją styczniowego szkolenia o tej samej nazwie. Podczas warsztatu uczestnicy skupili się na tym, w jaki sposób czują się w relacjach z innymi, wykonali ćwiczenia na stawianie granic, a także skontaktowali się ze swoim wewnętrznym dzieckiem (częścią człowieka, która reprezentuje pragnienia z przeszłości spełniane w dzisiejszym życiu).

Sekcja Osobistego Rozwoju

IX Ogólnopolski Turniej Wiedzy Psychologicznej

 

8 kwietnia w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie odbył się finał Turnieju Wiedzy Psychologicznej, do którego zakwalifikowało się 100 uczniów z całej Polski. Instytut Psychologii UKSW był jednym z partnerów tego Turnieju i przy pomocy studentów i Psa Pawłowa rozładowywał napięcie wśród uczniów przed egzaminami.

Dyrekcja IP i Koło Naukowe Studentów Psychologii UKSW

Kwadrans Akademicki

 

Dzięki owocnej współpracy Koła Naukowego Studentów Psychologii i Dyrekcji Instytutu Psychologii udało się stworzyć nowe miejsce spotkań oraz integracji społeczności studenckiej i kadry akademickiej. Kwadrans Akademicki to miejsce, w którym każdy będzie mógł odpocząć, posiedzieć, napić się kawy lub herbaty, a przede wszystkim - spotkać się z innymi studentami i wykładowcami, aby porozmawiać o sprawach ważnych i nieważnych.

Dyrekcja IP i Koło Naukowe Studentów Psychologii UKSW

Skołowany Weekend

 

Prowadziliśmy wykład  dla licealistów „Przyjaźń, czy kochanie?” pod kątem psychologii ewolucyjnej. Zapoznaliśmy też młodzież z zagadnieniem ewolucji i psychologii ewolucyjnej oraz preferencjami w doborze partnera u kobiet i mężczyzn. Nie obyło się bez Trójczynnikowej Teoria Miłości wg. Sternberg’a i faz związku oraz Koncepcja miłości wg. Bardisa i Modelu Miłości Johna Lee. Wykład cieszył się dużą popularnością!

Sekcja Psychologii Ewolucyjnej "DARWIN"

Skołowany Weekend

 

W ramach promocji nauki wśród uczniów, prowadziliśmy wykłady dla licealistów dotyczące zaburzeń osobowości wg ICD-10 na przykładach słynnych postaci z filmów i bajek. Dzięki znanym bohaterom udało nam się przekazać najważniejsze informacje w zabawny i prosty sposób.

Sekcja Psychologii Klinicznej

MARZEC 2017  

Profilowanie psychologiczne seryjnych sprawców przestępstw seksualnych

 

Wydarzenie pobiło rekord w ilości uczestników biernych – było ich bowiem ponad 170! Na rozgrzewkę wspólnymi siłami tworzyliśmy profil psychologiczny warszawskiego bombera, a następnie wysłuchaliśmy charakterystyki seryjnych sprawców przestępstw seksualnych oraz poznaliśmy historię kilku ciekawych przypadków.

Sekcja Sądowa i Penitencjarna "OMERTA"

Pierwszy kontakt z ofiarami przemocy seksualnej

 

Na warsztatach prowadzonych przez psycholożkę, seksuolożkę i psychoterapeutkę Magdalenę Iczałow dowiedzieliśmy się jak przemoc seksualna wpływa na psychikę ofiary, jakie mogą być jej reakcje, oraz, przede wszystkim jak jako specjaliści możemy jej pomóc. Teoria została wzbogacona licznymi przykładami z doświadczenia zawodowego Pani Magdaleny oraz ćwiczeniami, dzięki czemy wyszliśmy z praktyczną wiedzą.

Sekcja Seksuologiczna "LIBIDO"

Namowa lub pomoc w samobójstwie

 

Temat poruszony podczas spotkania był niewątpliwie trudny, ale też bardzo ważny. Dr Robert Gawliński przedstawił nam opracowaną przez siebie typologię samobójstw oraz opisał przypadki spraw pozornie niemożliwych do rozstrzygnięcia.

Sekcja Sądowa i Penitencjarna "OMERTA"

Speed dating z KNSP UKSW

 

Dzień Otwarty KNSP to możliwość uzyskania informacji na temat funkcjonowania Koła Naukowego, realizowanych projektów naukowych, organizowanych przedsięwzięć edukacyjnych i charytatywnych oraz poznanie specyfiki danej sekcji i jej członków.

Koło Naukowe Studentów Psychologii UKSW

Gościnnie w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie

 

Wyjazd do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie był zarówno okazją do zacieśniania więzów wśród współpracujących Kół Studenckich, jak i szansą dla naszych studentów by poznać tajniki treningu przyszłych asów wojskowego lotnictwa.Do dodania uroku wycieczce niewątpliwie przyczyniły się barwne opisy i anegdoty przedstawiane nam przez naszych przewodników-lotników, urokliwy krajobraz, jak i możliwość przetestowania swoich sił na wybranych symulatorach i aparaturze badawczej pozwalającej poznać wrażliwość organizmu na przeciążenia.

Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej

Wyzwania w pracy biegłego sądowego

 

Krzysztof Korona, psychoterapeuta, biegły sądowy, seksuolog i psycholog kliniczny, przedstawił studentom wyzwania oraz trudności z jakimi może się spotkać biegły seksuolog. Opisał również drogę, jaką trzeba przebyć, by rozpocząć pracę w tym zawodzie. Poruszył kilka przypadków, w których opiniował, dzięki czemu studenci mogli przekonać się, na czym polega praca biegłego sądowego.

Sekcja Sądowa i Penitencjarna "OMERTA"

STYCZEŃ 2017  

Kontakt z dzieckiem doświadczającym przemocy seksualnej

 

Podczas wykładu prelegentka przybliżyła studentom specyfikę pracy z małoletnimi ofiarami wykorzystywania seksualnego, przedstawiła aspekty prawne takich spraw oraz opisała zachowanie i rekonwalescencje dzieci po tak traumatycznych doświadczeniach.

Sekcja Sądowa i Penitencjarna "OMERTA"

Jak przeszłość wpływa na Twoje dzisiejsze życie?

 

Na szkoleniu Macieja Gierasimiuka uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób przeszłość wpływa na rozwój kariery, finanse, związki oraz samopoczucie. Usłyszeli, w jaki sposób doświadczenia, dawne relacje i stosunki z rodzicami kształtują obecne postępowanie, emocje i poczucie własnej wartości.

Sekcja Osobistego Rozwoju

GRUDZIEŃ 2016  

Wigilia Instytutowa

 

Jak co roku, spotykamy się w rodzinnym psychologicznym gronie na wspólnym kolędowaniu, składaniu życzeń. Obecni są nie tylko studenci, ale także doktoranci i wszyscy pracownicy Instytutu.

Koło Naukowe Studentów Psychologii UKSW

Wzmocniona terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń odżywiania - CBT-E

 

Dzięki tym warsztatom poznaliśmy od praktycznej strony pracę z zaburzeniami odżywiania. Była to okazja do poznania historii praktyków i rodzin, które wspierały osoby chore na bulimię czy anoreksję.

Sekcja Psychologii Klinicznej

Jak podróżować tanio
i często?

 

Podczas spotkania z Bernadettą Baran uczestnicy dowiedzieli się m.in.: o sposobach komunikacji, tanich noclegach, możliwościach darmowego podróżowania oraz dlaczego warto podróżować. Nasz gość podzielił się również wskazówkami odnośnie tego „jak zacząć?” swoją przygodę z podróżowaniem.

Sekcja Osobistego Rozwoju

Między rodziną a grupą. Jak przemoc w rodzinie wpływa na funkcjonowanie społeczne dziecka

 

Chcąc poszerzyć naszą wiedzę na temat wczesnych traum i przemocy, wybraliśmy się na konferencję do Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Mieliśmy tam również okazję posłuchać naszego Opiekuna – dr n. med. Cezarego Żechowskiego w wystąpieniu pt. „Neurobiologiczne podstawy funkcjonowania dziecka ofiary przemocy w kontekście psychoanalitycznym”.

Sekcja Psychologii Klinicznej

Współczesna dietetyka - jak odróżnić science od fiction

 

Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat zdrowego żywienia. Poznali prawdy i mity współczesnej dietetyki, m.in.: czy gluten to naprawdę zagrożenie XXI wieku, czy mleko to rzeczywiście biała śmierć oraz czy koniecznie trzeba jeść 5 posiłków dziennie. Oprócz tego, prowadząca warsztat – Magdalena Hajkiewicz podzieliła się cennymi wskazówkami, jak nie dać się zmanipulować dietetycznym "ekspertom" oraz skąd czerpać rzetelną wiedzę dietetyczną i jak odróżnić ją od "bro-science".

Sekcja Osobistego Rozwoju

Studenci Dzieciom

 

Cykliczna akcja, w trakcie której zbierane są prezenty dla potrzebujących dzieci. Prezenty są wręczane dzieciom z wybranej wcześniej placówki na Mikołajki. Choć przez chwilę każdy z nas może stać się Świętym Mikołajem i wywołać uśmiech na twarzy dziecka.

Koło Naukowe Studentów Psychologii UKSW

LISTOPAD 2016  

Lęk pierwotny

 

Tematem spotkania było zagadnienie niepoczytalności z perspektywy psychologicznej oraz prawnej. Po krótkiej prelekcji skupiliśmy się na dyskusji dotyczącej konkretnych przypadków spraw karnych oraz na omówieniu przypadku filmowego.

Sekcja Sądowa i Penitencjarna "OMERTA"

Wieczorek filmowy z dziełem "Trzy" oraz dyskusja o poliamorii

 

Film opowiada o Simonie i Hannie, którzy po 20 latach spędzonych razem, zakochują się w tym samym mężczyźnie. Po projekcji odbyła się gorąca dyskusja dot. nowych form związku. Wspólnie zastanowiliśmy się, jakie wyzwania stoją przed związkami poliamorycznymi i czym różnią się od 2-osobowych.

Sekcja Seksuologiczna "LIBIDO"

Pierwszy kontakt z ofiarą przemocy seksualnej

 

Podczas pięciogodzinnego szkolenia członkinie sekcji dowiedziały się m.in. jakie są aspekty prawne związane z wykorzystywaniem seksualnym, poznały specyfikę zmian w zachowaniu osób po tak traumatycznym przejściu oraz ćwiczyły symulowany wywiad z ofiarą wykorzystania.

Sekcja Sądowa i Penitencjarna "OMERTA"

PAŹDZIERNIK 2016  

Gra terenowa dla I roku

 

Pierwszorocznych 2016/2017 przywitaliśmy Grą Terenową podczas którego Sekcje Koła Naukowego Studentów Psychologii UKSW przygotowały stacje, przy których studenci mieli do wykonania różne zadania. Całość zakończyła się pasowaniem studentów I roku.


Koło Naukowe Studentów Psychologii UKSW

 

 

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach